ZAGROŻENIE WYSTĄPIENIA WYSOCE ZJADLIWEJ GRYPY PTAKÓW PODTYPU H5N8

W związku z potwierdzeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na terenie kraju, w tym na terenie województwa dolnośląskiego,  w stadach drobiu oraz u ptactwa dzikiego, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świdnicy zwraca się z apelem do mieszkańców o powstrzymanie się od:

  • wycieczek i spacerów, w szczególności ze zwierzętami, w miejscach bytowania ptaków wodnych 
  • dokarmiania dzikiego ptactwa wodnego, celem ograniczenia jego skupisk, które sprzyja ewentualnemu rozprzestrzenianiu się choroby

Przypominam  również o przestrzeganiu nakazów i zakazów określonych w rozporządzeniu MRiRW z dnia 20 grudnia 2016r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, 

 

DRUK ZGŁOSZENIA UTRZYMYWANIA DROBIU

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Należy bezwzględne przestrzegać zasad bioasekuracji:

  • przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu;
  • zabezpieczyć paszę dla drobiu przed dostępem zwierząt dzikich;
  • nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
  • nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
  • stosować maty regularnie nasączane aktywnym środkiem dezynfekcyjnym w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.

Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.

Należy niezwłocznie zgłaszać każdy przypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu (np. nagły spadek nieśności; nagłe zwiększone padnięcia drobiu) do odpowiednich osób i instytucji (powiatowy lekarz weterynarii, lekarz weterynarii prywatnej praktyki, wójt/burmistrz/prezydent miasta).

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu HPAI/H5N8 u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego.